pomáháme

Pomocné tlapky o. p. s. - asistenční psi pro
zdravotně postižené

Helppes - Centrum výcviku psů pro postižené o.s.®

 O.S. Srdcem pro kočky

nadační fond Pes v nouzi

SmartDog s.r.o. Slovensko

I chlapi umí pomáhat

Pomoc a ochrana zvířat a psů proti týrání již dávno nejsou doménou osamocených aktivistů, ale pronikly i tam, kde by to člověk ještě před pár lety nečekal. Třeba i mezi silné stroje a odvážné muže. Jedním z těch, kdo se rozhodli pomáhat, je náš špičkový jezdec automobilových rallye Jan Kopecký. Ten má nejen doma dva psí kamarády z útulku, ale navíc se rozhodl pomáhat ještě aktivněji. A tak jsme jej požádali o vysvětlení, jak se chlap od rychlých aut dostane k pomoci zvířatům.

 


Doma máte dva psí „útulkáře“ Kima a Baxe. Jak se k vám dostali? Koho z vaší rodiny napadlo pomoci psům z útulku?

Už dlouho jsem uvažoval o tom, že si psa pořídím. Celou dobu jsem to oddaloval kvůli kariéře, protože se doma moc nezdržím. Pendluji mezi jednotlivými závody, testováním, do toho nějaké sponzorské akce… To není ideální stav pro chovatelskou činnost. A tak rozhodnutí pořídit si psí kamarády padlo až v době, kdy jsem založil rodinu. Mám několikaměsíčního syna, tím pádem i partnerku na mateřské dovolené. To už je o dost lepší, než když jsem byl sám. O psí „útulkáře“ je tedy náležitě postaráno i v době, kdy jsem třeba týden v kuse mimo domov.

Původ vašich dvou psích přátel je prý v Makedonii. Jak se dostali až k vám?

My jsme si je přivezli z útulku v Rychnově nad Kněžnou. Jeho pracovníci nám to říkali jako zajímavost. Prý tam byli odchyceni jako toulaví psi. Úplně přesné informace však nemám, raději jsem se po nich ani nepídil.

Měl jste vztah ke zvířatům už jako dítě? Měli jste doma nějaké zvíře?

Doma jsme zvířata neměli, snad pouze akvarijní rybičky. Nicméně prarodiče měli postupně několik psů, s nimiž jsem se dostával do kontaktu už jako dítě. Tím jsem si k nim vytvořil určitý vztah. Nakonec většina normálních lidí má ke zvířatům pozitivní vztah. Psa nebo kočku považuju za právoplatného člena rodiny, proto mi ochrana zvířat dává hluboký smysl. Zvíře je tvor, který je na svém majiteli závislý a nemůže se účinně bránit. Divoká zvířata k životu pomoc člověka nepotřebují, ale u domácích zvířat je tomu právě naopak.Jako jezdec týmu ŠKODA Motorsport trávíte významnou část roku mimo domov. Kdo se o vaše psí přátele mezitím stará?

Vzorně se o ně stará moje žena. Doufám, že s nimi má o něco méně práce než s naším synem…

Rozhodl jste se zapojit a pomoci v kampani proti takzvaným množitelům psů. Jak vás tato problematika oslovila?

Osobně jsem se naštěstí s tímto problémem nesetkal, protože naši psi jsou z útulku, ale vzhledem k tomu, že se o tom poslední dobou často mluví v médiích, získal jsem pocit, že jde o problém vážnější než jen okrajový. Samotného by mě totiž nenapadlo, že je něco takového vůbec možné a že je někdo schopen takto nechutně vydělávat na utrpení zvířat.

Jakou formou jste se rozhodl pomáhat?

Aktuálně chci pomoci formou, která je spjata s mou současnou profesí automobilového jezdce. Ostatně obecně mám rád aktivity s pozitivním přesahem do společenského života. A tak jsem se už na začátku loňské sezóny rozhodl, že své závodní rukavice daruji ve prospěch týraných zvířat. A vzhledem k tomu, že se nám právě v loňském roce velmi dařilo, jsou to nakonec rukavice mistrovské. Nebojím se říct, že jsme loni absolvovali s naší Škodou Fabia životní sezonu korunovanou vítězstvími v mistrovství světa i mistrovství České republiky.

Tak to samozřejmě moc gratulujeme a držíme palce i v této sezónně. A jak dopadly ty rukavice?

Fanoušci rallye i všichni ostatní se mohli zapojit do akce zasláním finančního daru v minimální hodnotě 100 Kč s heslem „Rukavice Jan Kopecký“ na transparentní bankovní účet neziskové organizace ANIMAL EYE. Ze všech, kteří takto přispěli, jsem dnes vlastnoručně vylosoval výherce a tím se stala milovnice zvířat Soňa Radovnická, takže ji samozřejmě gratuluji a moc děkuji samozřejmě všem ostatním, kdo se do dražby benefiční akce zapojili.

My se samozřejmě ke gratulaci a poděkování rádi přidáváme a vám držíme palce a vám přejeme hodně štěstí a hlavně sportovních úspěchů nejen v této, ale i v dalších sezónách.

Děkuji a všem milovníkům zvířat a chovatelům přeji hodně radosti s jejich domácími mazlíčky.


Text: redakce, foto: archiv Jana Kopeckého

 

■ nahoru


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Rozumím!